Elektroninė cigaretė. Pagrindinės naujokų klaidos arba ko nepasako pardavėjai?

24511
peržiūros

Šis straipsnis – mano asmeninė patirtis su elektroninėmis cigaretėmis. Viskas vyko prieš daugiau nei 5 metus, tačiau turiu pagrindo manyti, jog tos pačios klaidos kurias padariau aš – daromos ir dabar. Šis straipsnis nėra skatinimas rūkyti elektronines cigaretes. Jis skirtas tiems, kurie nori sėkmingai pakeisti įprastas cigaretes į elektroninę.

Elektroninė cigaretė – kas tai?

Pirmiausia, pasaulio sveikatos organizacija (angl. World Health Organization – WHO) ir kitos tabako kontrolės organizacijos skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos galimos jų vartojimo pasekmės. Pirmosios elektroninės cigaretės buvo užpatentuotos 2003 metais. Todėl trūksta mokslinių tyrimų, kurie atskleistų pastovaus ir ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo šalutinį poveikį.

Elektroninė cigaretė tai elektroninis nikotino inhaliatorius(angl. „Electronic Nicotine Inhalator“ arba „Electronic Nicotine Delivery System“). Elektroninių cigarečių naudojimo procesas vadinamas „garinimu“, o ne „rūkymu“, kadangi tai yra du skirtingi procesai. Elektroninės cigaretės tai elektronikos prietaisas, kuris veikia kaip garintuvas – baterijoje įtaisytas mikro elektroninis įtaisas duoda impulsą kaitinimo elementui, kuris garina kasetėje esantį skystį, ir jis virsta garais. Elektroninę cigaretę sudaro įkraunama ličio jonų baterija, kaitinimo elementas ir skysčio kapsulė (skysčio talpykla), kuri būna su nikotinu arba be nikotino.

Elektroninių cigarečių skystis

Elektroninės cigaretės skystį sudaro pasirinkta konsentracija glicerino (angl. „Vegetable Glycerin“ arba tiesiog „VG“), propelinglikolio (angl. „Propilene Glycol“ arba – „PG“), distiliuoto  vandens aromatų bei nikotino. Glicerino ir propilenglikolio santykis elektroninių cigarečių skystyje lemia skirtingą garo kiekį bei skonį ir vadinamąjį „gerklės smūgį“ (angl. Throat hit).

Glicerolis arba glicerinas

Maisto priedas, žymimas E422. Glicerolis yra naudojamas maisto pramonėje kaip saldiklis.

Propilenglikolis

Taip pat maisto priedas. Žymimas – E1520. Propilenglikolis yra naudojamas kaip antioksidatorių tirpiklis.

Mano pirmoji cigaretė

Pirmoji mano elektroninė cigaretė man visai nepatiko – nelabai jaučiamas skonis, stiprus throat hit(liet. Smūgis į gerklę), nebuvo galimybės pakeisti kaitiklio, nors apie tai net nežinojau, nes visiškai nesupratau veikimo principo (jei kam įdomu – tai buvo eGo CE4, tuo metu populiariausias iš, lyginant su dabar, kelių el. cigarečių). Bet dėl to galiu kaltinti tik save – pirkau ją iš kinijos, nes tuo metu nebuvo el. cigarečių parduotuvių (kurių dabar, didžiuosiuose miestuose, rasite ne vieną), tad pasikonsultuoti visada galima su pardavėjais. Bet jei jau skaitote šį straipsnį – atliekate namų darbus, nes pardavėjai gali pamiršti/nepasakyti keletos ganėtinai svarbių detalių.

Elektroninės cigaretės būna kelių tipų:

 • Dviejų dalių, vienkartinės arba panašios į įprastą cigaretę
 • eGO stiliaus e-cigaretės arba rašikliai(Nežinau ar tinkamas lietuviškas variantas, bet anglų kalba - vape pen)
 • Elektroniai mod'ai
 • Mechaniniai mod'ai

Nerekomenduoju jokiais būdais!

 • Atrodo kaip tikra cigaretė
 • Lengva naudotis
 • Pigiausios rinkoje
 • Nėra mygtukų
 • Kai kurios tokio tipo e-cigaretės turi keičiamas kapsules, tokiu būdu galima pasirinkti nikotino kiekį skystyje

eGO stiliaus elektroninė cigaretė arba „rašiklis“(angl. vape pen) susideda iš 2 dalių: baterijos ir kaitklio(angl. clearomizer).

 • Pildomos e-skysčiu
 • Galingesnės – juntamas smūgis į gerklę(angl. throat hit)
 • Galima keisti baterijos ir kaitiklio kombinacija
 • Galima pasirinkti nikotino kiekį e-skystyje.
 • Brangesnės nei aukščiau minėtos
 • Ilgiau laikanti baterija(priklauso nuo baterijos talpos)

Elektroniniai mod’ai – sudedamųjų dalių pagrindas tas pats – baterija ir kaitiklis, tačiau jose yra ir elektroninė dalis, tad mygtukų ir pasirinkimų daugiau priklausomai nuo cigaretės, bet pagrindas – reguliuojama galia. Elektroninių modų būna įvairių – dežučių ar tų pačių, „rašiklių“(angl. vape pen). Galimas naudojimas su beveik jokios varžos neturinčiais kaitikliais(angl. sub-ohm tanks). Taip pat – galimybė garinti su įvariaus tipo kaitikliais: įprastais arba perrenkamais(RDA, RDTA, RBA).

 

Mechaninių mod’ai nuo elektroninių mod’ų skiriasi tuo, jog neturi elektroninės dalies. Tai – patyrusiems garintojams. Deja, tačiau niekada nesidomėjau apie šio tipo e-cigaretes, tad daugiau nesiplėsiu.

Kokią elektroninę cigaretę pasiūlyčiau pradedančiajam?

Jei reikėtų vėl rinktis pirmąją e-cigaretę su turimomis žiniomis – net nežiūrėčiau į pirmuosius du tipus(vienkartinės, dviejų dalių ir eGO stiliaus), rinkčiausi iš elektroninių modų. Taip, jie brangesni nei pirmieji du, tačiau tikrai to verti norint pajusti tikrąjį garinimo malonumą.

Mano dabartinis turimas elektroninis mod’as – Smok Alien 220W.(Tik pats mod’as. Prie šio reikia ir kaitiklio bei 2 baterijų) Tačiau, jei esate pradedantis, galite sutaupyti kelioliką eurų ir nusipirkti silpnesnį, Eleaf iStick Pico(Rinkinys. Atskirai reikia baterijų) arba Eleaf iPower(Rinkinys. Atskirai baterijų nereikia, kadangi turi integruotą 5000mAh bateriją). Abiems, Eleaf iStick Pico ir Smok Alien 220W, reikia 18650 tipo baterijų(Smok Alien reikalauja 2 tokio tipo baterijų). Rekomenduoju 3000mAh LG bateriją. Taip pat, rekomenduoju nusipirkti baterijų pakrovėją, tačiau, bent Smok Alien, baterijas pakrauti galima ir per USB jungtį(įprastai jos skirtos atnaujinti programinę įrangą). VERTA ĮSIDEMĖTI: BATERIJOS PER USB JUNGTĮ KRAUNAMOS LĖČIAU NEI SU PAKROVĖJU. Taip pat, esu skaitęs, jog baterijoms „nelabai patinka“ USB krovimas, tačiau to nei patvirtinti nei paneigti negaliu.

Kodėl rekomenduoju būtent šiuos variantus (galima rinktis ir kitus variantus, bet rekomenduoju būtent elektroninius modus galinčius pasiekti bent 50W)?

Nes:

 • Įgaunant patirties garinime norėsis kažko „galingesnio“, tad atitolinsite (o gal išvis neprireiks) dar galingesnio mod’o pirkimą. Dabartinis Smok Alien 220W gali pasiekti 220W(Įspėjimas! Jei įsigysite šį mod’ą, nemėginkite maksimalaus galingumo. Kodėl? Skaitykite toliau), tačiau pagrinde garinu tik ant 55W, kol neužsimanau „ko stipriau“.
 • Pirmasis variantas yra tik apsidraudimas. Visada galite rinktis galingumą elektroniniame mod’e!

Jei visgi esate įsitikinęs, jog taip nebus, patariu silpnesnį elektroninį modą „rašiklio“ stiliaus(nieko konkretaus).

Keletas perspėjimų apie elektroninius modus(ir ne tik)

Jei jūsų įsigytas elektroninis mod’as gali pasiekti 220W(kaip minėta aukščiau), tai nereiškia, jog galite garinti maksimaliu galingumu. Tai priklauso ne tik nuo pačio mod’o, bet ir nuo kaitiklio. VISADA ant kaitiklio(arba ant dėžutės) yra parašytas minimalus bei maksimalus galingumas, bei rekomenduotina zona. Minimalus galingumas – riba prie kurios elektroninė cigaretė pakankamai garins skystį. Maksimalus galingumas – riba kurios viršyti nederėtų. Kas nutiks jei viršysite maksimalią ribą? Kaitiklis „sudegs“. Skleis svylėsio skonį tad garinimo malonumas dings kol nepakeisite kaitiklio, o tai reiškia išmestus pinigus. Taip pat, niekada negarinkite kaitiklio be e-skysčio, o įdėjus naują kaitiklį – visada leiskite skysčiui įsigerti į kaitiklio vatą! Taipogi nereikėtų pamiršti, jog dažnai garinant – kaitiklio vata gali nespėti „gerti“ e-skysčio, tad derėtų luktelti keletą akimirkų tarp garinimų(priklauso nuo garinimo galingumo). Visa tai veda prie vieno – kaitiklio „sudeginimas“. Visa tai turėtų pasakyti jūsų pardavėjas, bet… visko būna.

Šioje skiltyje truputį nuklysime prie elektroninės cigaretės skysčių. Kadangi elektroninių mod’ų kaitiklių, dažniausiai, varžą arti nulio, yra išgarinamas didelis e-skysčio kiekis – lyginant su „paprastomis“ e-cigaretėmis. Dėl to e-skysčio, kuris turi daugiau nei 6mg nikotino, garinimas yra nerekomenduojamas. Beje, žinau keletą naujokų, kurie nusipirko 18mg nikotino turinčio e-skysčio kartu su elektroniniu mod’u, tad šito pardavėjai, matyt, nepasako. Beje, garinti 18mg nikotino turinčio e-skysčio nerekomenduoju visai, o su elektroniniais mod’ais – negalima – yra tikimybė  apsinuodyti toksiškai!

Elektroninės cigaretės skysčiai. Ką pasirinkti?

 

Kaip ir minėjau aukščiau, elektroninės cigaretės skysčiai(angl. e-liquid) susideda iš propilenglikolio(PG), glicerino(VG), nikotino bei aromatinės medžiagos. Ant buteliuko ar dėžutės visada yra nurodytas propilenglikolio(PG) bei glicerino(VG) santykis. Pvz. 70/30 VG/PG – tai reiškia, jog skystis yra sudarytas iš 70% glicerino(VG) ir 30% propilenglikolio(PG). Tai nulemia e-skysčio tirštumą, skonio stiprumą bei smųgį į gerklę(angl.throat hit). Didesnė propilenglikolio(PG) koncentracija didiną smūgį į gerklę, kai tuo tarpu didesnė glicerino(VG) koncentracija padaro skystį tirštesnį, saldesnį, bet išskiria didesnį kiekį garų. Aišku, abi šios medžiagos e-skysčio garinamam skoniui didelės įtakos neturi, kadangi tam įmaišomos aromatinės medžiagos. Patarimas jūms – BŪTINAI išbandykite skirtingų koncentracijų skysčius ir išsirinkite tinkamiausią. Aš pats dabar garinu 70 ir daugiau glicerolio(VG) turintį skystį.

Viršuje –  labai gera iliustracija ko tikėtis iš propilenglikolio bei glicerino(anglų kalba)

Apibendrinkime

Jei nusprendėte keisti įprastas cigaretes į elektroninę – investuokite į ją. Nepirkite panašių į įprastas cigaretes bei vienkartinių elektroninių cigarečių – tai neperteiks tikrojo garinimo, tad bus sunkiau „pasikeisti“. Mano rekomendacijos – elektroninis mod’as arba, jei pradžioje nenorite išleisti daugiau pinigų, „rašiklio“ tipo e-cigaretės. Tačiau, vertėtų prisiminti jog elektroninė cigaretė sudaro tik pusę garinimo – taip pat reikia ir skysčio, tad nepagailėkite laiko(bei pinigų) tobulo e-skysčio atradimui! Atminkite, jei nusiviliate pigesniais e-skysčiais – pamėginkite brangesnius!

Turite klausimų? Trūksta informacijos? Parašykite komentaruose 🙂

P.S. Tai yra mano asmeninė nuomonė. Jūs visada galite nesutikti bei prieštarauti man komentaruose.

2271 KOMENTARAI

 1. I’m extremely pleased to uncover this website. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you saved to fav to look at new things in your blog.

 2. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 3. An intriguing discussion is definitely worth comment. I do believe that you ought to publish more about this issue, it may not be a taboo subject but usually people don’t discuss these issues. To the next! Best wishes!!

 4. This is the perfect blog for everyone who wishes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for a long time. Wonderful stuff, just wonderful!

 5. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something relating to this.

 6. I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own site and want to learn where you got this from or what the theme is named. Kudos!

 7. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am having issues with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx.

 8. Excellent web site you have got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 9. The very next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I really believed you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

 10. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my search for something regarding this.

 11. I truly love your website.. Excellent colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own blog and would love to find out where you got this from or just what the theme is called. Kudos!

 12. Can I just say what a comfort to uncover somebody who genuinely understands what they are talking about on the web. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular because you most certainly possess the gift.

 13. I really love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and would like to know where you got this from or exactly what the theme is called. Kudos!

 14. I blog frequently and I genuinely appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 15. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping to see the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

 16. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy I came across this in my hunt for something concerning this.

 17. I really love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own site and want to find out where you got this from or just what the theme is called. Thanks!

 18. It’s nearly impossible to find experienced people in this particular topic, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 19. Good day! I just wish to give you a big thumbs up for the excellent information you’ve got here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 20. The very next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly thought you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you were not too busy looking for attention.

 21. This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Appreciate your sharing this one. A must read article!

 22. Hi there, There’s no doubt that your site may be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful blog!

 23. I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it. I have you book marked to look at new stuff you post…

 24. That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read post!

 25. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this. And he actually bought me dinner due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this matter here on your web site.

 26. Thanks for your beneficial post. As time passes, I have come to be able to understand that the actual symptoms of mesothelioma are caused by the build up associated fluid between the lining in the lung and the chest cavity. The disease may start inside the chest area and propagate to other body parts. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include fat loss, severe deep breathing trouble, temperature, difficulty taking in food, and irritation of the neck and face areas. It needs to be noted that some people living with the disease don’t experience any serious indicators at all.

 27. Someone necessarily help to make significantly articles I might state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you made to create this actual publish extraordinary. Magnificent job!

 28. I was excited to uncover this site. I wanted to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and i also have you bookmarked to see new things on your site.

 29. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 30. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.

 31. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read content from other authors and practice something from their websites.

 32. You made some really good points there. I looked on the net to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 33. Howdy! I simply wish to offer you a huge thumbs up for your great info you have right here on this post. I’ll be returning to your website for more soon.

 34. Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to create a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 35. I absolutely love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would like to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Thanks!

 36. Good day! I just would like to offer you a big thumbs up for your great information you’ve got here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 37. I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own blog and want to learn where you got this from or just what the theme is called. Thanks!

 38. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 39. You are so awesome! I don’t suppose I’ve read through something like this before. So nice to find somebody with a few unique thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with a bit of originality!

 40. The very next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read, but I really believed you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 41. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 42. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else having similar RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 43. I have seen loads of useful things on your web-site about computers. However, I have the opinion that notebooks are still not quite powerful enough to be a good selection if you often do projects that require a lot of power, just like video croping and editing. But for world-wide-web surfing, statement processing, and quite a few other prevalent computer functions they are just fine, provided you may not mind your little friend screen size. Thank you sharing your notions.

 44. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little homework on this. And he actually bought me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your web site.

 45. Hi would you mind letting me know which web host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!

 46. Greetings! Very useful advice in this particular article! It’s the little changes that produce the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

 47. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody having identical RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 48. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my hunt for something regarding this.

 49. May I just say what a relief to find someone who actually understands what they are discussing on the web. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people ought to look at this and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular given that you definitely possess the gift.

 50. After looking over a handful of the blog posts on your web site, I seriously like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me your opinion.

 51. After looking into a few of the blog posts on your website, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and tell me how you feel.

 52. Hi, I do think your blog may be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic site!

 53. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little research on this. And he actually ordered me breakfast because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this issue here on your web page.

 54. Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 55. You are so interesting! I don’t believe I’ve read a single thing like this before. So good to find somebody with a few original thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with some originality!

 56. After checking out a handful of the blog articles on your site, I seriously like your way of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and tell me your opinion.

 57. What i don’t realize is actually how you are no longer actually a lot more smartly-appreciated than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore considerably in relation to this topic, produced me individually consider it from so many various angles. Its like men and women don’t seem to be interested until it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. At all times maintain it up!

 58. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you should write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people don’t speak about such issues. To the next! Best wishes!!

 59. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 60. I blog quite often and I seriously appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed too.

 61. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I will return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 62. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 63. Hello there, I think your website could be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent blog!

 64. This is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read article!

 65. A motivating discussion is worth comment. I think that you should write more about this subject matter, it might not be a taboo matter but generally folks don’t speak about these issues. To the next! Many thanks!!

 66. After exploring a handful of the blog articles on your web page, I truly like your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and tell me how you feel.

 67. Hi there, I do think your blog might be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, fantastic website!

 68. Hello there, I think your site might be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent site!

 69. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I found this during my hunt for something regarding this.

 70. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 71. Hello there! This blog post could not be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he’ll have a good read. Many thanks for sharing!

 72. After exploring a number of the articles on your site, I really like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and tell me how you feel.

 73. I blog quite often and I truly appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 74. This is the right website for anyone who wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for decades. Wonderful stuff, just excellent!

 75. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read through articles from other writers and use a little something from other websites.

 76. I was extremely pleased to discover this great site. I need to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you bookmarked to look at new information in your web site.

 77. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I’ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 78. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 79. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will return yet again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 80. Good web site you have got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

 81. Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 82. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 83. Howdy! This blog post couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 84. I was pretty pleased to find this web site. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new things on your web site.

 85. An intriguing discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to write more on this subject, it might not be a taboo subject but usually people do not discuss such issues. To the next! Kind regards!!

 86. After checking out a number of the blog posts on your web site, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site too and tell me how you feel.

 87. You are so interesting! I don’t suppose I’ve truly read a single thing like that before. So wonderful to discover someone with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 88. When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Thank you!

 89. Hello there! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 90. I’m extremely pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you bookmarked to look at new information on your web site.

 91. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal website now 😉

 92. Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never manage to get anything done.

 93. This is the right site for anyone who would like to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for decades. Great stuff, just great!

 94. After looking into a handful of the articles on your web page, I really appreciate your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and tell me your opinion.

 95. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read content from other writers and use a little something from other sites.

 96. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you finding the time and energy to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 97. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your internet site.

 98. I seriously love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and would love to find out where you got this from or just what the theme is called. Thanks!

 99. This is the perfect website for anybody who wishes to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for a long time. Wonderful stuff, just excellent!

 100. An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this issue, it may not be a taboo matter but typically people don’t talk about such issues. To the next! All the best!!

 101. I want to to thank you for this fantastic read!! I absolutely loved every bit of it. I have you book-marked to check out new things you post…

 102. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t manage to get anything done.

 103. I blog often and I truly thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 104. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 105. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you spending some time and effort to put this article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 106. I was pretty pleased to discover this web site. I wanted to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and I have you saved as a favorite to look at new information on your website.

 107. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you need to write more on this issue, it might not be a taboo matter but typically folks don’t talk about these subjects. To the next! Kind regards!!

 108. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be helpful to read through content from other writers and use something from their web sites.

 109. Spot on with this write-up, I seriously think this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the information!

 110. Hi there! This article could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll forward this information to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 111. An interesting discussion is definitely worth comment. I do think that you need to write more about this subject, it might not be a taboo subject but usually people don’t speak about these issues. To the next! Cheers!!

 112. Next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I actually believed you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 113. This is the perfect blog for anybody who would like to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been discussed for many years. Great stuff, just great!

 114. Can I simply just say what a relief to find a person that genuinely understands what they are talking about online. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people must look at this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular given that you certainly have the gift.

 115. The very next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I genuinely thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

 116. May I simply say what a relief to discover somebody who actually knows what they are talking about over the internet. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to look at this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular since you surely possess the gift.

 117. Everything is very open with a really clear clarification of the issues. It was definitely informative. Your site is very helpful. Thank you for sharing!

 118. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 119. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read articles from other writers and use something from their websites.

 120. You’re so awesome! I don’t suppose I have read through anything like this before. So good to discover another person with a few genuine thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a bit of originality!

 121. That is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise information… Many thanks for sharing this one. A must read post!

 122. You’ve made some really good points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 123. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get nearly anything done.

 124. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my search for something regarding this.

 125. Can I simply say what a comfort to find someone that actually knows what they’re talking about on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people ought to check this out and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular since you most certainly have the gift.

 126. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉

 127. I wish to show appreciation to this writer for rescuing me from this type of crisis. Because of looking out throughout the world-wide-web and obtaining suggestions that were not productive, I figured my life was gone. Living without the presence of strategies to the difficulties you’ve fixed as a result of this guide is a serious case, and the ones that would have in a wrong way damaged my career if I hadn’t come across the website. Your own personal mastery and kindness in playing with the whole lot was very helpful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a step like this. I can also now look ahead to my future. Thanks very much for your reliable and effective help. I will not be reluctant to recommend your site to anyone who would like tips on this area.

 128. When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Cheers!

 129. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always helpful to read articles from other writers and use a little something from their sites.

 130. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 131. I blog quite often and I really appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I’m going to book mark your website and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 132. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 133. After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Thank you!

 134. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little research on this. And he in fact bought me dinner because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your web site.

 135. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will come back once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 136. I have to thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

 137. The very next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you could fix if you were not too busy searching for attention.

 138. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Thank you!

 139. I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 140. Hello there! This post couldn’t be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 141. Right here is the right site for everyone who hopes to understand this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been written about for decades. Wonderful stuff, just excellent!

 142. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Thanks!

 143. After checking out a number of the articles on your web page, I honestly like your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and tell me how you feel.

 144. Hi there, There’s no doubt that your web site may be having web browser compatibility problems. When I look at your site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent blog!

 145. Right here is the perfect website for anyone who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been discussed for a long time. Excellent stuff, just wonderful!

 146. May I just say what a comfort to uncover an individual who genuinely knows what they’re discussing on the net. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to read this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular because you definitely have the gift.

 147. Thanks for your article. It is quite unfortunate that over the last several years, the travel industry has had to deal with terrorism, SARS, tsunamis, bird flu, swine flu, and the first ever true global recession. Through it all the industry has really proven to be robust, resilient as well as dynamic, locating new solutions to deal with hardship. There are often fresh complications and the possiblility to which the market must all over again adapt and behave.

 148. I was more than happy to find this site. I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and i also have you bookmarked to look at new things in your site.

 149. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am going through troubles with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 150. Right here is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been discussed for a long time. Great stuff, just excellent!

 151. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 152. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you need to write more about this issue, it might not be a taboo subject but usually people do not discuss these issues. To the next! Many thanks!!

 153. Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was really informative. Your site is extremely helpful. Many thanks for sharing!

 154. Right here is the right website for anyone who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been written about for many years. Great stuff, just excellent!

 155. You can definitely see your skills within the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. „A second wife is hateful to the children of the first a viper is not more hateful.“ by Euripides.

 156. Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 157. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I genuinely thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

 158. Hello there! This post could not be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he’s going to have a great read. I appreciate you for sharing!

 159. Howdy! This article couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this post to him. Fairly certain he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 160. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 161. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 162. I blog frequently and I genuinely appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 163. Wonderful blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any recommendations? Appreciate it!

 164. Right here is the perfect blog for anybody who really wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been discussed for years. Wonderful stuff, just excellent!

 165. I blog often and I genuinely thank you for your information. The article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 166. Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 167. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thank you!

 168. Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Thanks!

 169. You are so interesting! I don’t believe I’ve read something like that before. So wonderful to discover somebody with a few unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 170. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 171. What i do not realize is actually how you’re not actually much more well-liked than you may be right now. You’re very intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 172. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 173. Right here is the right site for everyone who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for years. Great stuff, just great!

 174. You made some good points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 175. You’ve made some good points there. I looked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 176. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 177. Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 178. A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you should write more on this subject matter, it might not be a taboo matter but generally people do not talk about such topics. To the next! All the best!!

 179. Hey, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 180. This is the right webpage for everyone who would like to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been written about for many years. Great stuff, just wonderful!

 181. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I may return once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 182. I not to mention my friends ended up reading the good tactics from the blog and then all of a sudden I got a terrible feeling I had not expressed respect to the website owner for those secrets. Those women happened to be as a consequence thrilled to read them and have in effect very much been taking advantage of these things. Appreciation for simply being very kind and then for settling on some decent guides millions of individuals are really eager to discover. Our honest apologies for not saying thanks to you sooner.

 183. Greetings! Very useful advice within this post! It’s the little changes which will make the largest changes. Thanks a lot for sharing!

 184. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 185. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I’m hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 186. I blog frequently and I genuinely appreciate your information. The article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed as well.

 187. I was very happy to find this website. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you saved as a favorite to check out new stuff in your web site.

 188. Hi there, I think your blog may be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic site!

 189. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 190. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 191. Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 192. I’m very pleased to find this web site. I want to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely savored every bit of it and I have you book-marked to check out new information in your web site.

 193. L’UFCM a constaté depuis quelques mois l’accroissement des tromperies à la « roqya ». Les témoignages de personnes victimes de ces pratiques se multiplient et présentent les mêmes caractéristiques : « Une personne vous appelle et vous propose une séance de « roqya » gratuite. Cette personne vous propose de rappeler un numéro prétendu gratuit, souvent un numéro commençant par 0 800… » Mais, dans les faits, cette prestation est loin d’être gratuite, puisque la conversation est facturée à vos frais et à votre insu. Au-delà de l’aspect juridique qui est traité à ce jour par le pôle juridique de l’UFCM[1], ce procédé soulève la problématique de sa conformité au Coran et à la Sunna. En effet, la « roqya » peut se définir comme une thérapie qui permet de soigner les actes de sorcellerie, de mauvais œil et également de se protéger contre ces derniers. Par conséquent, est-il possible de la pratiquer par téléphone et quelles sont les exigences édictées par le Coran et la Sunna ? Nous présenterons ainsi successivement les conditions liées au soignant (I), les exigences relatives à l’environnement où est réalisée la « roqya » (II). Nous aborderons ensuite la question de la gratuité de la prestation ou de sa contrepartie financière et enfin les conditions dans laquelle elle est réalisée (III). I- Les conditions liées au soignant Souvent la « roqya » est perçue comme une pratique dispensée par un tiers. Or, il est essentiel de rappeler et de souligner un fait important : la meilleure des « roqya » est celle que nous dispensons nous-mêmes à travers le « dhikr » et la récitation du Coran. Ainsi, pour se prémunir des maux liés au mauvais œil ou à la sorcellerie, il convient régulièrement de lire le Coran et faire des invocations notamment celles du matin et du coucher, de réciter régulièrement la sourate « La vache », de renouveler son intention, de placer la certitude dans son cœur, d’effectuer ses prières etc., et surtout de demander à Allah la meilleure des protections. Toutefois, dans certaines conditions, il est nécessaire de recourir à un soignant. C’est à ce stade qu’il convient d’être vigilant. Il ne suffit pas de se rendre auprès d’une personne qui se présente avec la qualité de cheikh ou d’imam pour accepter de lui confier cette pratique. Comme pour tout procédé et encore plus lorsque cela relève de considérations religieuses, il est important de bien choisir son soignant car ce dernier est tenu de posséder des qualités bien affirmées. La maîtrise du Coran et des traditions prophétiques en la matière est une condition sine qua none, mais insuffisante. La personne doit également avoir des notions de psychologie afin de déterminer la part de sorcellerie et celle de troubles psychologiques fréquents chez les patients. La personne doit posséder une bonne hygiène de vie, notamment spirituelle puisqu’il n’est pas inutile de rappeler que le succès de la « roqya » dépend de Dieu. Ces critères sont difficilement évaluables, surtout par une personne qui est affectée par un mal-être, quelle que soit sa source. C’est pourquoi les proches doivent accompagner la personne dans la recherche d’un soignant qualifié et reconnu comme tel par des référents religieux de la localité (imam, responsables associatifs, etc.). De manière générale, le soignant doit posséder des qualités déterminées que nous pouvons synthétiser de la manière suivante. Il doit : être en capacité de lire le Coran, croire avec certitude au Coran, être empreint de piété, connaître les pièges et les caractéristiques du diable et des djinns, connaître la méthode prophétique de la « roqya », disposer de connaissances de base en psychologie, avoir la conviction que le succès de sa thérapie dépend de Dieu. A l’exception de la première exigence, il semble difficile de vérifier les autres conditions dans le cadre d’un entretien téléphonique avec une personne que nous n’avons jamais rencontrée, même si elle se présente sous le titre de « cheikh » ou d’un imam. Par conséquent, ces conditions soulignent une première limite quant au recours à la « roqya » par téléphone. Par ailleurs, à l’instar de tout médecin, le soignant doit, avant de prodiguer des conseils ou une médication, procéder à une consultation. Ainsi, un environnement adéquat est indispensable pour la réalisation d’une « roqya ». Il est enfin inconcevable qu’un médecin puisse vous affirmer par téléphone connaître votre maladie et attester pouvoir vous guérir. Vous auriez plus que des doutes sur ce prétendu médecin. II- Un environnement propice et la réalisation d’une consultation préalable à la réalisation d’une « roqya » Il est intéressant de noter que, dans son ouvrage « Comment se protéger des djinns & satan », Wahîd ‘Abdussalâm Bâli évoque l’importance du climat pour réaliser une roqya[2]. Ainsi, il expose les points suivants : « 1. Préparer le climat adéquat en faisant par exemple sortir les images et les statues de la pièce où on va soigner le malade, pour permettre aux anges d’y entrer. 2. Débarrasser le sujet de tout ce qu’il peut porter sur lui comme talismans ou amulettes et les brûler. 3. Éteindre tout ce qui peut émettre le son de la musique et des chants. 4. Vider le lieu de tout ce qui comporte une infraction à la shari‘a à savoir, par exemple, la présence d’un homme qui porte de l’or ou une femme qui ne porte pas le voile légal – al-hijab. 5. Donner au malade et à sa famille une leçon de dogme de façon à ce que leurs cœurs ne soient pas attachés à un autre qu’Allah. 6. Leur faire savoir que la façon de soigner est différente de celle des sorciers et des charlatans et que le Coran recèle guérison et miséricorde, comme l’a informé Allah le Puissant et le Majestueux. 7. Diagnostiquer son cas : pour cela poser des questions au malade pour s’assurer de la présence de tous les symptômes (…) ». Or, dans les témoignages communiqués, l’interlocuteur qui se présente comme soignant ne pose aucune question aux personnes. Il débute ainsi la « roqya » directement par une récitation du Coran. En outre, il est intéressant de souligner que dans l’un des témoignages communiqués à l’UFCM, l’interlocuteur demandait à la personne de remplir successivement des verres de lait, d’huile, d’eau etc. et de les poser par la suite sur la table de la salle à manger. Au point que la personne s’est retrouvée avec une multitude de verres posés sur la table. Le comble est que la personne ignorait ce qu’elle devait en faire lorsqu’elle a pris conscience de la tromperie. Nous constatons par conséquent qu’une « roqya » ne peut être réalisée dans un environnement quelconque. En effet, une procédure de diagnostic est essentielle. Nous pouvons à titre d’exemple faire le parallèle avec un rendez-vous chez le médecin ; ce dernier ne peut vous prescrire une ordonnance sans au préalable vous avoir ausculté et interrogé sur les différents symptômes que vous ressentez physiquement. A défaut, au lieu de guérir vous allez aggraver vos maux. Cette attitude vigilante du médecin traitant doit se retrouver lorsque nous envisageons le recours à une « roqya ». Pour illustrer ce propos, nous citerons l’exemple de l’anthropologue, spécialiste de l’islam européen, Farid El Asri, chercheur associé au Centre Jacques Berque, qui nous rapporte une situation alarmante suite à une « roqya » : « Une jeune femme en Belgique (…) est morte suite à une tentative d’exorcisme. Pendant les séances, les fkihs (imams) utilisent normalement de l’eau « coranisée ». Pour cette jeune femme, prétendument stérile, les exorcistes ont carrément plongé son visage dans l’eau et quand elle tentait d’en sortir pour respirer, les guérisseurs estimaient qu’il s’agissait du jinn qui l’habitait et ils replongeaient son visage dans l’eau. Pendant le procès, la famille de la défunte s’est présentée comme musulmane et a accusé ces pratiques d’être extérieures à l’islam quand les guérisseurs estimaient qu’ils avaient simplement fait ce qu’ils pouvaient. Le fait de recourir trop systématiquement au fkih risque également de faire passer une crise d’épilepsie, par exemple, pour une crise de possession. »[3] Nous allons aborder enfin la dernière problématique, celle relative aux honoraires du soignant. III- Les honoraires du soignant Le Prophète, bénédictions et salut sur lui, « a agréé les Compagnons qui ont été payés pour la roqya ». Il est dès lors autorisé de rémunérer un soignant en contrepartie d’une prestation. Toutefois, cette rémunération doit être raisonnable et surtout clairement définie avant le traitement. En outre, nous ne pouvons que souligner et rappeler que, si la roqya est réalisée dans un cadre sérieux, il convient de procéder à toutes les déclarations administratives. Comme pour tout contrat, vous devez exiger un document écrit et le praticien doit préciser quels sont ses engagements exacts afin d’éviter tout litige postérieur. Malheureusement, tous les témoignages transmis à l’UFCM soulignent que l’interlocuteur insiste à plusieurs reprises sur la gratuité de la prestation. Or, dans les faits, cette dernière est payante puisque le coût de la communication est surtaxé. Ainsi, l’une des victimes qui nous a contacté, s’est retrouvée avec une facture téléphonique (hors forfait) de 1800 euros. Par conséquent, nous constatons que ces « roqyas » gratuites sont fondées sur la technique dite du « call-back » qui consiste à amener une personne à rappeler un numéro surtaxé, information qui lui est bien évidemment dissimulée. Une « roqya » peut être payante à condition de respecter un cadre prédéterminé, fondé sur l’information et la transparence des honoraires. En conclusion A la lumière des développements susvisés, l’UFCM appelle d’une part à une régulation du métier de la pratique de la « roqya », d’autre part, à la vigilance de chacun à ne pas céder à la tentation d’une « roqya » qui ne serait pas réalisée dans les conditions requises et qui pourrait produire des effets inverses. Au-delà du cadre spirituel ou juridique, les divers témoignages reçus et étudiés par l’UFCM ne peuvent pas nous laisser indifférents à la question suivante : pourquoi des personnes sont-elles amenées à accepter aussi facilement une « roqya » par téléphone ? Est-ce la gratuité qui a déterminé leur choix ? Certes le mal-être produit par cette société est de plus en plus grand. Nous vivons une époque où les êtres sont de plus en plus coupés des signes de Dieu et vivent un rythme de vie effréné. Ces affaires sont révélatrices des maux les plus profonds qui touchent la communauté musulmane. Par ailleurs, comme l’ensemble des rites islamiques (hajj, halal, pompes funèbres) censés nous rappeler les limites qui déterminent la voie vers Dieu, nous constatons que leur marchandisation trahit de plus en plus leur vocation première. Suffit-il qu’un interlocuteur se présente à nous comme un « cheikh » ou un imam et qu’il nous propose une « roqya » gratuite pour l’accepter aussitôt Ne devrions-nous pas tous nous interroger sur le fait qu’il y ait des musulmanes et des musulmans aussi isolés et aussi ignorants de leur propre religion pour être trompés aussi facilement ? Sommes-nous devenus si dépendants des Hommes que nous en oublions de nous adresser directement à Dieu pour solutionner nos malaises ? Autant de questions que chacun d’entre nous a la responsabilité de se poser. En effet, aucun de nous ou de nos proches ne sont à l’abri d’une telle tromperie. Il convient enfin de rappeler que la « roqya » est un remède précis et qu’elle ne peut se faire que sous certaines conditions et surtout qu’elle demeure l’exception à la règle, qui est de toujours s’adresser directement à Dieu. Avant de recourir à une « roqya », il convient de faire une introspection sur ses propres pratiques cultuelles et de revenir.

 194. Hello there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 195. Hello there! I just wish to give you a big thumbs up for the excellent info you have here on this post. I’ll be returning to your blog for more soon.

 196. Hello, I believe your blog could be having browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great site!

 197. I was more than happy to find this website. I wanted to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely loved every bit of it and I have you book marked to check out new information on your site.

 198. Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 199. The next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I truly thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

 200. May I simply say what a relief to find somebody that really knows what they’re talking about online. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular given that you most certainly possess the gift.

 201. After looking into a few of the blog posts on your web page, I seriously like your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know what you think.

 202. I blog frequently and I truly thank you for your content. The article has really peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 203. Hey there! I simply would like to give you a big thumbs up for the great information you have here on this post. I will be returning to your web site for more soon.

 204. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and good luck.

 205. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping to see the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 206. Greetings, I do think your site could be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, great blog!

 207. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 208. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 209. After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Many thanks!

 210. You are so cool! I don’t think I’ve read through anything like that before. So great to discover somebody with some unique thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 211. Howdy! This article couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this information to him. Fairly certain he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 212. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my hunt for something regarding this.

 213. I really love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would love to learn where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

 214. May I simply say what a relief to find someone who actually knows what they’re talking about on the web. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must read this and understand this side of the story. It’s surprising you are not more popular since you most certainly have the gift.

 215. Hi there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and in my view suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.

 216. A fascinating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more on this subject, it may not be a taboo matter but typically folks don’t talk about such subjects. To the next! Best wishes!!

 217. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my search for something relating to this.

 218. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something
  new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality
  score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS
  to my email and can look out for much more of your
  respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.

 219. Good day! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 220. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody having the same RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 221. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 222. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this in my search for something concerning this.

 223. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who has been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your blog.

 224. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 225. Hello! I could have sworn I’ve visited this site before but after going through some of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 226. Right here is the right site for anyone who would like to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for decades. Great stuff, just wonderful!

 227. I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal site and would like to know where you got this from or what the theme is named. Appreciate it!

 228. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now 😉

 229. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am having issues with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 230. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, but I truly thought you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you were not too busy seeking attention.

 231. I was pretty pleased to find this page. I need to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely loved every part of it and i also have you saved to fav to check out new things on your blog.

 232. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I genuinely believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 233. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 234. You ought to be a part of a contest for one of the most useful blogs on the web. I most certainly will highly recommend this website!

 235. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 236. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 237. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 238. Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to make a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get anything done.

 239. Can I simply just say what a comfort to discover somebody who really knows what they are discussing on the web. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular because you surely possess the gift.

 240. After checking out a number of the blog posts on your web page, I honestly appreciate your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and let me know what you think.

 241. I was very pleased to find this website. I want to to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely savored every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new information in your site.

 242. Hello! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 243. An interesting discussion is worth comment. I do think that you should write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people do not discuss these subjects. To the next! Many thanks!!

 244. A fascinating discussion is worth comment. I believe that you should write more about this issue, it might not be a taboo matter but usually folks don’t talk about such topics. To the next! Kind regards!!

 245. I need to to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have got you book marked to check out new stuff you post…

 246. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt for something relating to this.

 247. You are so awesome! I don’t think I’ve read anything like that before. So good to find another person with some genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 248. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 249. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 250. Can I just say what a relief to find a person that truly knows what they are talking about over the internet. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must read this and understand this side of your story. I was surprised you’re not more popular since you surely possess the gift.

 251. After looking over a handful of the blog posts on your blog, I truly like your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and tell me how you feel.

 252. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your internet site.

 253. I’m extremely pleased to discover this web site. I need to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely savored every bit of it and I have you saved as a favorite to look at new stuff in your blog.

 254. I truly love your site.. Excellent colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!

 255. Howdy! This blog post couldn’t be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this article to him. Pretty sure he’s going to have a great read. I appreciate you for sharing!

 256. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this issue here on your blog.

 257. You can definitely see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart. „The point of quotations is that one can use another’s words to be insulting.“ by Amanda Cross.

 258. After going over a handful of the blog posts on your web site, I seriously like your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and let me know how you feel.

 259. I blog quite often and I really thank you for your content. The article has really peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 260. The very next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I actually believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you were not too busy searching for attention.

 261. Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will send this article to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 262. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 263. Simply wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 264. I blog frequently and I really thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 265. Hey there! I just want to give you a huge thumbs up for your excellent info you’ve got here on this post. I am coming back to your website for more soon.

 266. I’m extremely pleased to find this site. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you book marked to see new stuff on your website.

 267. I was excited to find this site. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely savored every bit of it and i also have you bookmarked to see new stuff in your blog.

 268. Hi there! This article could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he’ll have a great read. Thank you for sharing!

 269. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 270. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 271. After checking out a handful of the blog articles on your website, I honestly like your technique of blogging. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and tell me your opinion.

 272. Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get anything done.

 273. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be helpful to read through articles from other writers and practice something from other sites.

 274. After looking into a handful of the blog posts on your site, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and tell me how you feel.

 275. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 276. naturally like your web-site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will surely come again again.

 277. Hello there! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 278. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 279. After looking into a handful of the blog articles on your web page, I truly like your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and tell me how you feel.

 280. Next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, nonetheless I genuinely believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you were not too busy looking for attention.

 281. This is the right webpage for anyone who hopes to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject which has been discussed for decades. Excellent stuff, just excellent!

 282. I used to be recommended this website by my cousin. I’m not certain whether or not
  this submit is written via him as no one else recognize such specified approximately my trouble.

  You are amazing! Thanks!

 283. After looking at a number of the blog posts on your web page, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and tell me your opinion.

 284. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 285. This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post!

 286. After looking over a few of the blog articles on your site, I seriously like
  your technique of blogging. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.

  Please check out my web site too and let me know how you feel.

 287. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am having troubles with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anyone else getting similar RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 288. Can I simply say what a relief to uncover somebody that genuinely knows what they’re talking about on the net. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people ought to look at this and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular since you definitely have the gift.

 289. I am curious to find out what blog platform you happen to be using?
  I’m having some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more safe.
  Do you have any recommendations?

 290. You’re so cool! I don’t think I have read through a single thing like this before. So great to find somebody with some genuine thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a little originality!

 291. Thanks a bunch for sharing this with all people you really realize what you’re talking approximately! Bookmarked. Please also visit my web site =). We can have a link alternate agreement among us!

 292. Pretty component of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing for your augment or even I fulfillment you get entry to consistently quickly.

 293. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you need to write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but generally folks don’t talk about these topics. To the next! Cheers!!

 294. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 295. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 296. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this during my hunt for something concerning this.

 297. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Thanks a lot!

 298. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It’s always useful to read content from other writers and use a little something from their websites.

 299. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who has been doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this subject here on your internet site.

 300. You’re so awesome! I do not think I’ve truly read something like that before. So good to discover someone with a few original thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 301. Thank you for any other informative blog. Where else may just I am getting that type of info written in such a perfect approach? I have a challenge that I’m simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info.

 302. This is the right site for anyone who wants to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been written about for decades. Excellent stuff, just excellent!

 303. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 304. I need to to thank you for this wonderful read!! I certainly loved every bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new stuff you post…

 305. The very next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I really thought you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you were not too busy looking for attention.

 306. Hi there! This post could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to forward this post to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Thank you for sharing!

 307. Right here is the perfect webpage for everyone who wishes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic which has been discussed for ages. Wonderful stuff, just excellent!

 308. Today, considering the fast way of life that everyone leads, credit cards have a big demand throughout the economy. Persons throughout every discipline are using the credit card and people who are not using the card have made arrangements to apply for even one. Thanks for discussing your ideas on credit cards.

 309. You made some decent points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 310. I seriously love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own website and want to know where you got this from or what the theme is called. Thank you!

 311. An intriguing discussion is worth comment. I believe that you should write more about this issue, it may not be a taboo subject but usually people don’t talk about these topics. To the next! Kind regards!!

 312. You’ve made some decent points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 313. Hi there! This article could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 314. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 315. Hello! I just would like to give you a huge thumbs up for your excellent info you have got right here on this post. I am returning to your web site for more soon.

 316. Howdy, I think your web site may be having browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful site!

 317. An interesting discussion is worth comment. I believe that you ought to publish more about this issue, it might not be a taboo subject but usually people do not discuss these topics. To the next! All the best!!

 318. You’ve made some really good points there. I checked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 319. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am having problems with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else getting similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 320. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be useful to read articles from other writers and use something from their web sites.

 321. You are so cool! I do not think I’ve truly read through a single thing like that before. So nice to find another person with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 322. Attractive portion of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to say that I get in fact loved account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I success you access consistently rapidly.

 323. This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very precise information… Many thanks for sharing this one. A must read article!

 324. The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, but I actually thought you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you were not too busy seeking attention.

 325. Greetings! Very helpful advice in this particular article! It’s the little changes that produce the most significant changes. Many thanks for sharing!

 326. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 327. Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 328. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been doing a little research on this. And he actually bought me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this matter here on your blog.

 329. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 330. I was pretty pleased to uncover this site. I want to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it and I have you saved as a favorite to check out new things in your blog.

 331. I need to to thank you for this very good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new things you post…

 332. The next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I genuinely thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 333. Next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I actually thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you were not too busy seeking attention.

 334. Your style is unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 335. Its superb as your other posts : D, appreciate it for posting . „As experience widens, one begins to see how much upon a level all human things are.“ by Joseph Farrell.

 336. I blog frequently and I really appreciate your content. This article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 337. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance“ between superb usability and visual appeal. I must say you have done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads super quick for me on Opera. Excellent Blog!

 338. I do consider all the ideas you’ve offered in your post. They are very convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. Could you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

 339. Terrific article! This is the kind of information that are supposed to be shared around the net.
  Disgrace on Google for now not positioning this post higher!

  Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 340. Aw, this was a really good post. Finding the time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.