Elektroninė cigaretė. Pagrindinės naujokų klaidos arba ko nepasako pardavėjai?

17563
peržiūros

Šis straipsnis – mano asmeninė patirtis su elektroninėmis cigaretėmis. Viskas vyko prieš daugiau nei 5 metus, tačiau turiu pagrindo manyti, jog tos pačios klaidos kurias padariau aš – daromos ir dabar. Šis straipsnis nėra skatinimas rūkyti elektronines cigaretes. Jis skirtas tiems, kurie nori sėkmingai pakeisti įprastas cigaretes į elektroninę.

Elektroninė cigaretė – kas tai?

Pirmiausia, pasaulio sveikatos organizacija (angl. World Health Organization – WHO) ir kitos tabako kontrolės organizacijos skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos galimos jų vartojimo pasekmės. Pirmosios elektroninės cigaretės buvo užpatentuotos 2003 metais. Todėl trūksta mokslinių tyrimų, kurie atskleistų pastovaus ir ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo šalutinį poveikį.

Elektroninė cigaretė tai elektroninis nikotino inhaliatorius(angl. „Electronic Nicotine Inhalator“ arba „Electronic Nicotine Delivery System“). Elektroninių cigarečių naudojimo procesas vadinamas „garinimu“, o ne „rūkymu“, kadangi tai yra du skirtingi procesai. Elektroninės cigaretės tai elektronikos prietaisas, kuris veikia kaip garintuvas – baterijoje įtaisytas mikro elektroninis įtaisas duoda impulsą kaitinimo elementui, kuris garina kasetėje esantį skystį, ir jis virsta garais. Elektroninę cigaretę sudaro įkraunama ličio jonų baterija, kaitinimo elementas ir skysčio kapsulė (skysčio talpykla), kuri būna su nikotinu arba be nikotino.

Elektroninių cigarečių skystis

Elektroninės cigaretės skystį sudaro pasirinkta konsentracija glicerino (angl. „Vegetable Glycerin“ arba tiesiog „VG“), propelinglikolio (angl. „Propilene Glycol“ arba – „PG“), distiliuoto  vandens aromatų bei nikotino. Glicerino ir propilenglikolio santykis elektroninių cigarečių skystyje lemia skirtingą garo kiekį bei skonį ir vadinamąjį „gerklės smūgį“ (angl. Throat hit).

Glicerolis arba glicerinas

Maisto priedas, žymimas E422. Glicerolis yra naudojamas maisto pramonėje kaip saldiklis.

Propilenglikolis

Taip pat maisto priedas. Žymimas – E1520. Propilenglikolis yra naudojamas kaip antioksidatorių tirpiklis.

Mano pirmoji cigaretė

Pirmoji mano elektroninė cigaretė man visai nepatiko – nelabai jaučiamas skonis, stiprus throat hit(liet. Smūgis į gerklę), nebuvo galimybės pakeisti kaitiklio, nors apie tai net nežinojau, nes visiškai nesupratau veikimo principo (jei kam įdomu – tai buvo eGo CE4, tuo metu populiariausias iš, lyginant su dabar, kelių el. cigarečių). Bet dėl to galiu kaltinti tik save – pirkau ją iš kinijos, nes tuo metu nebuvo el. cigarečių parduotuvių (kurių dabar, didžiuosiuose miestuose, rasite ne vieną), tad pasikonsultuoti visada galima su pardavėjais. Bet jei jau skaitote šį straipsnį – atliekate namų darbus, nes pardavėjai gali pamiršti/nepasakyti keletos ganėtinai svarbių detalių.

Elektroninės cigaretės būna kelių tipų:

 • Dviejų dalių, vienkartinės arba panašios į įprastą cigaretę
 • eGO stiliaus e-cigaretės arba rašikliai(Nežinau ar tinkamas lietuviškas variantas, bet anglų kalba - vape pen)
 • Elektroniai mod'ai
 • Mechaniniai mod'ai

Nerekomenduoju jokiais būdais!

 • Atrodo kaip tikra cigaretė
 • Lengva naudotis
 • Pigiausios rinkoje
 • Nėra mygtukų
 • Kai kurios tokio tipo e-cigaretės turi keičiamas kapsules, tokiu būdu galima pasirinkti nikotino kiekį skystyje

eGO stiliaus elektroninė cigaretė arba „rašiklis“(angl. vape pen) susideda iš 2 dalių: baterijos ir kaitklio(angl. clearomizer).

 • Pildomos e-skysčiu
 • Galingesnės – juntamas smūgis į gerklę(angl. throat hit)
 • Galima keisti baterijos ir kaitiklio kombinacija
 • Galima pasirinkti nikotino kiekį e-skystyje.
 • Brangesnės nei aukščiau minėtos
 • Ilgiau laikanti baterija(priklauso nuo baterijos talpos)

Elektroniniai mod’ai – sudedamųjų dalių pagrindas tas pats – baterija ir kaitiklis, tačiau jose yra ir elektroninė dalis, tad mygtukų ir pasirinkimų daugiau priklausomai nuo cigaretės, bet pagrindas – reguliuojama galia. Elektroninių modų būna įvairių – dežučių ar tų pačių, „rašiklių“(angl. vape pen). Galimas naudojimas su beveik jokios varžos neturinčiais kaitikliais(angl. sub-ohm tanks). Taip pat – galimybė garinti su įvariaus tipo kaitikliais: įprastais arba perrenkamais(RDA, RDTA, RBA).

 

Mechaninių mod’ai nuo elektroninių mod’ų skiriasi tuo, jog neturi elektroninės dalies. Tai – patyrusiems garintojams. Deja, tačiau niekada nesidomėjau apie šio tipo e-cigaretes, tad daugiau nesiplėsiu.

Kokią elektroninę cigaretę pasiūlyčiau pradedančiajam?

Jei reikėtų vėl rinktis pirmąją e-cigaretę su turimomis žiniomis – net nežiūrėčiau į pirmuosius du tipus(vienkartinės, dviejų dalių ir eGO stiliaus), rinkčiausi iš elektroninių modų. Taip, jie brangesni nei pirmieji du, tačiau tikrai to verti norint pajusti tikrąjį garinimo malonumą.

Mano dabartinis turimas elektroninis mod’as – Smok Alien 220W.(Tik pats mod’as. Prie šio reikia ir kaitiklio bei 2 baterijų) Tačiau, jei esate pradedantis, galite sutaupyti kelioliką eurų ir nusipirkti silpnesnį, Eleaf iStick Pico(Rinkinys. Atskirai reikia baterijų) arba Eleaf iPower(Rinkinys. Atskirai baterijų nereikia, kadangi turi integruotą 5000mAh bateriją). Abiems, Eleaf iStick Pico ir Smok Alien 220W, reikia 18650 tipo baterijų(Smok Alien reikalauja 2 tokio tipo baterijų). Rekomenduoju 3000mAh LG bateriją. Taip pat, rekomenduoju nusipirkti baterijų pakrovėją, tačiau, bent Smok Alien, baterijas pakrauti galima ir per USB jungtį(įprastai jos skirtos atnaujinti programinę įrangą). VERTA ĮSIDEMĖTI: BATERIJOS PER USB JUNGTĮ KRAUNAMOS LĖČIAU NEI SU PAKROVĖJU. Taip pat, esu skaitęs, jog baterijoms „nelabai patinka“ USB krovimas, tačiau to nei patvirtinti nei paneigti negaliu.

Kodėl rekomenduoju būtent šiuos variantus (galima rinktis ir kitus variantus, bet rekomenduoju būtent elektroninius modus galinčius pasiekti bent 50W)?

Nes:

 • Įgaunant patirties garinime norėsis kažko „galingesnio“, tad atitolinsite (o gal išvis neprireiks) dar galingesnio mod’o pirkimą. Dabartinis Smok Alien 220W gali pasiekti 220W(Įspėjimas! Jei įsigysite šį mod’ą, nemėginkite maksimalaus galingumo. Kodėl? Skaitykite toliau), tačiau pagrinde garinu tik ant 55W, kol neužsimanau „ko stipriau“.
 • Pirmasis variantas yra tik apsidraudimas. Visada galite rinktis galingumą elektroniniame mod’e!

Jei visgi esate įsitikinęs, jog taip nebus, patariu silpnesnį elektroninį modą „rašiklio“ stiliaus(nieko konkretaus).

Keletas perspėjimų apie elektroninius modus(ir ne tik)

Jei jūsų įsigytas elektroninis mod’as gali pasiekti 220W(kaip minėta aukščiau), tai nereiškia, jog galite garinti maksimaliu galingumu. Tai priklauso ne tik nuo pačio mod’o, bet ir nuo kaitiklio. VISADA ant kaitiklio(arba ant dėžutės) yra parašytas minimalus bei maksimalus galingumas, bei rekomenduotina zona. Minimalus galingumas – riba prie kurios elektroninė cigaretė pakankamai garins skystį. Maksimalus galingumas – riba kurios viršyti nederėtų. Kas nutiks jei viršysite maksimalią ribą? Kaitiklis „sudegs“. Skleis svylėsio skonį tad garinimo malonumas dings kol nepakeisite kaitiklio, o tai reiškia išmestus pinigus. Taip pat, niekada negarinkite kaitiklio be e-skysčio, o įdėjus naują kaitiklį – visada leiskite skysčiui įsigerti į kaitiklio vatą! Taipogi nereikėtų pamiršti, jog dažnai garinant – kaitiklio vata gali nespėti „gerti“ e-skysčio, tad derėtų luktelti keletą akimirkų tarp garinimų(priklauso nuo garinimo galingumo). Visa tai veda prie vieno – kaitiklio „sudeginimas“. Visa tai turėtų pasakyti jūsų pardavėjas, bet… visko būna.

Šioje skiltyje truputį nuklysime prie elektroninės cigaretės skysčių. Kadangi elektroninių mod’ų kaitiklių, dažniausiai, varžą arti nulio, yra išgarinamas didelis e-skysčio kiekis – lyginant su „paprastomis“ e-cigaretėmis. Dėl to e-skysčio, kuris turi daugiau nei 6mg nikotino, garinimas yra nerekomenduojamas. Beje, žinau keletą naujokų, kurie nusipirko 18mg nikotino turinčio e-skysčio kartu su elektroniniu mod’u, tad šito pardavėjai, matyt, nepasako. Beje, garinti 18mg nikotino turinčio e-skysčio nerekomenduoju visai, o su elektroniniais mod’ais – negalima – yra tikimybė  apsinuodyti toksiškai!

Elektroninės cigaretės skysčiai. Ką pasirinkti?

 

Kaip ir minėjau aukščiau, elektroninės cigaretės skysčiai(angl. e-liquid) susideda iš propilenglikolio(PG), glicerino(VG), nikotino bei aromatinės medžiagos. Ant buteliuko ar dėžutės visada yra nurodytas propilenglikolio(PG) bei glicerino(VG) santykis. Pvz. 70/30 VG/PG – tai reiškia, jog skystis yra sudarytas iš 70% glicerino(VG) ir 30% propilenglikolio(PG). Tai nulemia e-skysčio tirštumą, skonio stiprumą bei smųgį į gerklę(angl.throat hit). Didesnė propilenglikolio(PG) koncentracija didiną smūgį į gerklę, kai tuo tarpu didesnė glicerino(VG) koncentracija padaro skystį tirštesnį, saldesnį, bet išskiria didesnį kiekį garų. Aišku, abi šios medžiagos e-skysčio garinamam skoniui didelės įtakos neturi, kadangi tam įmaišomos aromatinės medžiagos. Patarimas jūms – BŪTINAI išbandykite skirtingų koncentracijų skysčius ir išsirinkite tinkamiausią. Aš pats dabar garinu 70 ir daugiau glicerolio(VG) turintį skystį.

Viršuje –  labai gera iliustracija ko tikėtis iš propilenglikolio bei glicerino(anglų kalba)

Apibendrinkime

Jei nusprendėte keisti įprastas cigaretes į elektroninę – investuokite į ją. Nepirkite panašių į įprastas cigaretes bei vienkartinių elektroninių cigarečių – tai neperteiks tikrojo garinimo, tad bus sunkiau „pasikeisti“. Mano rekomendacijos – elektroninis mod’as arba, jei pradžioje nenorite išleisti daugiau pinigų, „rašiklio“ tipo e-cigaretės. Tačiau, vertėtų prisiminti jog elektroninė cigaretė sudaro tik pusę garinimo – taip pat reikia ir skysčio, tad nepagailėkite laiko(bei pinigų) tobulo e-skysčio atradimui! Atminkite, jei nusiviliate pigesniais e-skysčiais – pamėginkite brangesnius!

Turite klausimų? Trūksta informacijos? Parašykite komentaruose 🙂

P.S. Tai yra mano asmeninė nuomonė. Jūs visada galite nesutikti bei prieštarauti man komentaruose.

14 KOMENTARAI

 1. It¦s in reality a great and useful piece of info. I am glad that you simply shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 2. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it! cggdgebgkdae

 3. Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views egffedefaegf

 4. Sveiki, turiu problemą, noriu garinti elektronines cigaretes, bet kadangi e-skysčiai yra dar iki galo neištirti, tai norėčiau paklausti ar galima naudoti distiliuotą vandenį, kaip e-skysčio alternatyvą ir ar tai nepakenktų pačiai elektroninei cigaretei?
  Dėkoju iš anksto.

 5. I discovered your blog site on google and test a number of of your early posts. Proceed to keep up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to reading extra from you in a while! fdgfgcekkefc

 6. I like what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage! Keep up the very good works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll. beddeedegkec

 7. 1 Program you’r planting of crops to coincide whenever you can log onto your farm to reap them. deeafebeaefk

PALIKTI KOMENTARĄ

Please enter your comment!
Please enter your name here